2016 yılında kurulan İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde 2017 yılında eğitime başlayan dört fakülteden biri Mühendislik Fakültesidir. 2018 yılında ise toplamda 10 fakültede aktif olarak eğitim başlamıştır. 2021 yılında ilk mezunlarını veren Fakültemizde Mezun Bilgi Sistemi ile mezun öğrencilerimizin kariyer hedeflerine ulaşmaları takip edilmekte ve kendileriyle iletişim sağlanmaktadır.

 

Mühendislik Fakültesinde halen beş bölüm eğitim-öğretim faaliyetlerini aktif olarak sürdürmektedir. Bu bölümlerimiz;

 

  • Biyomedikal Mühendisliği (%100 İngilizce)
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği (%100 İngilizce)
  • Endüstri Mühendisliği
  • İnşaat Mühendisliği
  • Makine Mühendisliği Bölümü
  •  

olmakla birlikte Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüz eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamak için hazırlıklarını devam ettirmektedir. %100 İngilizce eğitim veren bölümlerimiz için 1 yıl zorunlu hazırlık eğitimi mevcuttur. Ancak yabancı dil muafiyet sınavından başarılı olan öğrencilerimiz doğrudan lisans eğitimine başlayabilmektedir.

 

Fakültemizde lisans eğitimi 8 yarıyıl süreyle olup toplam 240 AKTS’lik zorunlu / seçmeli ders ve zorunlu stajlarını başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz Mühendis unvanıyla mezun olmaya hak kazanmaktadır. Fakültemizde eğitim yüz yüze olmakla birlikte bazı dersler uzaktan (çevrimdışı) olarak yapılmaktadır. Fakültemiz bölümlerinde eğitim sürecinde olan öğrenciler için Avrupa’da anlaşmalı olduğumuz üniversitelerle öğrenci değişimi imkânı da sunulmaktadır.

 

Fakültemizde öğrenim gören öğrencilerimiz sınav haftalarında tam gün olmak kaydıyla kütüphane hizmetinden faydalanabilmektedir. Sosyal ve mesleki kulüpler ile sosyalleşebilir ve kendilerini geliştirebilirler. Üniversitemiz bünyesinde düzenlenen sosyal ve mesleki etkinliklere katılabilir veya katkı verebilirler. Öğrencilerimiz günlük ve haftalık olarak yemekhanemizden öğlen yemeği hizmetinden de faydalanabilmektedir. Üniversitemiz bünyesinde afiliye olarak hizmet veren Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’nde sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmektedir.

 

Her türlü imkanlarıyla öğrencilerine hizmet veren, tecrübeli ve dinamik akademik kadrosu ile öğrenci odaklı bir eğitimi benimseyen fakültemizde eğitimde kalite her zaman ön planda tutulmaktadır.