Sevgili Öğrencilerimiz,

İzmir Demokrasi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Üniversitemizin Üçkuyular Ana Yerleşkesi’nde yer almaktadır. Bölümümüz, İnşaat Mühendisliği bölümleri arasında 5 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen üst sıralarda yer almasıyla ve %100 doluluk oranıyla öne çıkmaktadır. Mühendisliğin temeli olarak kabul edilen İnşaat Mühendisliği, Askeri Mühendislikten çıkarak yeniden yapılanan ve gelişerek devam eden en eski temel mühendislik dalıdır. İnşaat Mühendisliği, öncü ve temel mühendislik alanlarının başında gelir. Bu bağlamda İzmir Demokrasi Üniversitesi, ülkemizdeki ve dünyadaki köklü geçmişe sahip üniversitelerde görev yapmış olan seçkin ve donanımlı öğretim üyelerini kadrosuna katarak eğitim-öğretim faaliyetlerin, sürdürmektedir.

 

Bölümümüz 2023 yılı itibariyle %100 İngilizce eğitim verecek olup genç, dinamik ve tecrübeli bir öğretim üyesi kadrosuna sahiptir. Alanında yetkin ve çok sayıda ulusal ve uluslararası yayın ve proje sahibi öğretim üyeleriyle aktif ve öğrenci odaklı bir eğitimle öğrencilerimizi yetiştiriyoruz. Bu bağlamda birçok üniversite ve bölümden farklı olarak tüm öğrencilerimizle öğretim üyelerimiz bizzat ilgilenmekte, onları takip edip her türlü soru ve sorunlarıyla yakından ilgilenmektedir. Öğretim üyelerimizin kapıları her zaman öğrencilerine açık olup kendilerine bizzat danışman öğretim üyeleri tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir. Ancak bunun haricinde de öğrencilerimiz istediği zaman öğretim üyelerimizle kolaylıkla iletişime geçebilmektedir. Bu bağlamda çoğu üniversiteden ve bölümlerden ayrışmakla mutluluk ve gurur duyuyoruz.

 

İsmini Medeniyet Mühendisliğinden alan İnşaat Mühendisliği Bölümü yalnızca teorik ve deneysel derslerle eğitim vermekle kalmayıp, çevre ve insana duyarlı bireyler de geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple müfredat kapsamında verilen sosyal sorumluluk projesi dersleri ile topluma ve dünyanın ekolojik düzenine duyarlı bireyler yetiştirmektedir. Konu ile ilgili yapılmış projelerden bazıları üniversitemiz web sayfası ve sosyal medya hesaplarından da görülebileceği gibi ekip ruhu taşıyan ve insani nitelikleri en üst düzeyde tutan inşaat mühendisi adayı öğrencilerimiz ileride meslekleri gereği taşımaları gereken sorumlulukları ve hassasiyetlerini şimdiden bu projelerle de taşımaya başlamaktadırlar.

 

Öğrencilerimize lisans eğitiminde, teorik ve uygulamalı dersler aracılığıyla, alan ile ilgili güncel ve yeterli bilgiyi aktarmakta, ayrıca araştırma yapmanın ve gelişmeleri takip etmenin önemini vurgulamaktayız. Lisans eğitiminin yanı sıra Mezun öğrencilerimiz için sunulan yüksek lisans ve doktora programlarımız ile kariyerlerini ileri seviyelere taşıyacak inşaat mühendisleri yetiştirmekteyiz.

 

Sürekli büyüyen ve gelişen Bölümümüz, gücünü gerek bilimsel yayınlarıyla gerekse laboratuvar tecrübeleriyle ön plana çıkmış aktif, dinamik ve öğrenci odaklı eğitimi benimsemiş, ülkemizde ve dünyadaki sayılı üniversitelerden kadromuza katılan öğretim üyesi kadrosundan almaktadır. Öte yandan İzmir gibi güzel bir şehirde merkezi ve çok iyi bir konumda olması da öğrenciler için ulaşım ve yaşam şartları bakımından oldukça önemli bir avantaj sunmaktadır.

 

İnşaat Mühendisliği mesleği, oldukça geniş bir istihdam alanına sahiptir. Mezunlarımız, bina, köprü, baraj, havaalanı, karayolu, demiryolu, tünel, kanal ve su şebekeleri, liman gibi hizmet ve endüstri yapılarının planlanması, yenilenebilir enerji santralleri projelendirilmesi ve yapımı ile ilgili alanlarda istihdam edilebilmektedir. İstihdam alanı ise kamu ve özel sektörde çok geniş alanlara sahiptir. Yalnızca kamu kurumlarından örnek verilirse, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, DHMİ, TCDD, TOKİ, MEB, TEAŞ vb. Ülkemizin bir doğal afet ülkesi olduğu düşünülürse sağlıklı, sürdürülebilir ve uzun ömürlü tasarım ve yapılar önem kazanmakta olup, İnşaat Mühendisleri bu süreçte en önemli rol ve sorumluluğu üstlenmektedir. Dolayısıyla, İnşaat Mühendisliği eğitimi alan ve İzmir Demokrasi Üniversitesi mezunu olacak mühendisler, yurt içi ve yurt dışında talep görecek mühendisler olmaktadır. Mevcut ve artma eğilimindeki İnşaat Mühendisi ve araştırmacı talebini, üretken, sistematik çalışmaya uyumlu, takım çalışmasına yatkın, iletişim becerisi yüksek, çevreye ve insana duyarlı, meslek etiğine sahip, donanımlı ve bilgili kaliteli mühendisler yetiştirmeye çalışan Bölümümüz, en iyi mühendisleri yetiştirme çabasını da sürdürmektedir.

 

Bölüm ve fakülte sayfalarımızdan, Bölümümüzle ilgili ayrıntılı bilgi edinebilir, öğretim üyelerimizin çalışma alanlarını, verdikleri dersleri inceleyebilirsiniz. Bölümümüzle ilgili sorunuz olursa, e-posta veya telefon ile Bölüm Başkanlığımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bölümümüzü ziyaretiniz bizi mutlu edecektir. Aile sıcaklığında kaliteli ve disiplinli bir inşaat mühendisliği eğitimi için siz geleceğin mühendislerini bölümümüze bekliyoruz.

 

                                                                                                                                                                        Prof. Dr. Murat Emre Kartal

                                                                                                                                                                        İnşaat Mühendisliği Bölümü

                                                                                                                                                                                  Bölüm Başkanı

 VİZYON

 

Güncel bilimi üretime dönüştürerek, insanlığa fayda sağlayacak Yenilikçi İnşaat Mühendisleri yetiştirmektir.

 

MİSYON

 

Yenilikçi, özgün eğitim ve araştırma imkânları hazırlamak, inşaat mühendisliği alanındaki en güncel bilgilere sahip olmak, yeni bilgiler üretebilmek ve bu bilgeleri yaymak, inşaat teknolojilerini takip ederek problemlerin çözümüne bağımsız ve güncel öneriler getirebilen, mesleki etik kurallarına uyan ve sahip çıkan İnşaat Mühendisleri yetiştirmektir